Problémy súvisiace so zvýšeným krvným tlakom

4 min. čítania

Zvýšený krvný tlak, t. j. hypertenzia, často príde bez varovania, bez akýchkoľvek príznakov, a preto sa diagnostikuje len u polovice pacientov. A keďže sa cítia relatívne dobre, liečbu odkladajú alebo ju neužívajú pravidelne. Medzitým toto ochorenie naďalej ovplyvňuje orgány a pripravuje pôdu pre prvú kardiovaskulárnu príhodu, ktorá sa môže ukázať ako smrteľná.

Hypertenzia – tichý zabijak

Hypertenzia je najčastejším chronickým ochorením v rozvinutom svete a hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete.

U ľudí s hypertenziou sa najčastejšie nevyskytujú žiadne príznaky, takže ochorenie sa často zistí až v neskorom štádiu.

Medzi príznaky hypertenzie patrí bolesť hlavy, závraty, únava, búšenie srdca, zlý spánok, zvonenie v ušiach, krvácanie z nosa a tlak na hrudníku. Najčastejšie sa však u ľudí s hypertenziou neprejavujú žiadne príznaky, preto sa ochorenie často zistí neskoro. Výsledkom je, že mnohí novo diagnostikovaní pacienti už majú poškodené cieľové orgány (cievy, srdce, mozog, obličky, oči). Mnohí pacienti začnú brať svoj stav vážne až vtedy, keď sa zmeny na cieľovom orgáne začnú prejavovať rôznymi spôsobmi. Vtedy už choroba pokročila do takej miery, že úplné uzdravenie už nie je možné.

Poškodenie ciev

VSVZ80SI-zvisan-krvni-tlak-Krka-okvara-zil

Tepny sa stávajú tuhými a majú zúžený lúmen v dôsledku neustáleho tlaku. V dôsledku toho sa zníži prívod krvi do všetkých častí tela.

Poškodenie mozgu

VSVZ81SI-zvisan-krvni-tlak-Krka-okvara-mozganov-c800x800

Znížené alebo dokonca prerušené zásobovanie mozgu krvou spôsobené krvnými zrazeninami môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu, ktorá môže vyústiť do demencie.

Poškodenie očí

VSVZ82SI-zvisan-krvni-tlak-Krka-okvara-oci-c800x800

Vysoký krvný tlak často poškodzuje drobné a jemné cievy oka. To môže spôsobiť krvácanie do zadnej časti oka, rozmazané videnie a úplnú stratu zraku.

Poškodenie srdca

VSVZ83SI-zvisan-krvni-tlak-Krka-okvara-srca-c800x800

Pri vysokom krvnom tlaku musí srdcový sval vykonávať podstatne viac práce, aby udržal krv v obehu. Zvýšenej záťaži sa prispôsobuje tak, že najprv zvýši svoju hmotnosť a potom dochádza k zmenám (napr. srdcové zlyhanie). Vtedy už srdce nie je schopné zabezpečiť potrebný prietok krvi do tela. Ak sa nelieči, zhoršené zásobovanie srdcového svalu krvou (ischemická choroba srdca) môže okrem iného viesť k angíne pektoris alebo srdcovému infarktu.

Poškodenie obličiek

VSVZ84SI-zvisan-krvni-tlak-Krka-okvare-ledvic_c800x800

Zmenené cievy spôsobujú poškodenie obličiek, čo znižuje množstvo odpadových látok odstraňovaných z krvi. Zadržiavanie odpadových a nebezpečných látok v tele môže vyžadovať dialýzu alebo transplantáciu obličky.

Aby sa predišlo poškodeniu cieľových orgánov (ciev, srdca, mozgu, obličiek, očí) spôsobenému hypertenziou, je veľmi dôležité odhaliť ochorenie čo najskôr a neodkladať liečbu.

Konajte, kým je čas!

Pacientom s poškodením cieľových orgánov možno pomôcť spomalením rýchlosti progresie poškodenia, aby sa predišlo závažnejším komplikáciám. Preto je dôležité snažiť sa zabrániť vzniku nezvratných zmien. Kľúčom k úspechu je čo najskôr odhaliť hypertenziu a neodkladať liečbu.

Pravidelné meranie krvného tlaku a informovanie lekára o zvýšení krvného tlaku sú nevyhnutné na odhalenie hypertenzie. Ak vám lekár predpíše liečbu, je vašou povinnosťou dodržiavať jeho pokyny, aj keď sa môžete cítiť úplne zdravý. Pravidelná a účinná liečba môže zabrániť kardiovaskulárnym príhodám a predĺžiť tak život.

Pravidelná a účinná liečba môže zabrániť kardiovaskulárnym príhodám, a tým predĺžiť ľudský život.

Referencie

  1. Ezdravje: Naj krvni tlak ne nadzoruje našega življenja [internet]. [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://www.ezdravje.com/novinky/srce-in-zilje/naj-krvni-tlak-ne-nadzoruje-nasega-zivljenja/4788/
  2. Erdine S. How well is hypertension controlled in Europe. ESH Scientific Newsletter 2007; 8: 3.
  3. Prakash D. Target organ damage in newly detected hypertensive patients. J Family Med Prim Care  2019; 8(6): 2042-2046.
  4. Brunc M, Iztok G. 8. posvet o kronični bolezni srca z mednarodno udeležbo [internet]. Novo mesto: Društvo za izobraževanje in raziskovanje v tujini; 2013 [cited 2021 Jun 28]. Available from: http://www.boleznisrca.com/media/simpozij_arhiv/Zbornik_2013.pdf
  5. Mills KT, Stefanescu A, He J. The global epidemiology of hypertension. Nat Rev Nephrol 2020; 16, 223–237.
  6. Za kaj ti bije srce: Simptomi visokega krvnega tlaka [internet]. [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://zakajtibijesrce.si/high_pressure/high-third-post/
  7. Williams B, Mancia G, Spiering W et al. 2018 ESC/ESH Guidelines for the management of arterial hypertension. European Eur Heart J 2018; 39(33): 3021–3104.
  8. FSH: Hypertension: the silent killer [internet]. Chicago: First stop health; 2012 [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://www.fshealth.com/blog/hypertension-silent-killer
  9. Vita: Povišan krvni talk in okvare srčno-žilnega sistema [internet]. [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://www.revija-vita.com/vita/39/Povi%C5%A1an_krvni_tlak_in_okvare_sr%C4%8Dno-%C5%BEilnega_sistema
  10. Mayo Clinic: High blood pressure dangers: Hypertension’s effects on your body [internet]. Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2019 [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/high-blood-pressure/art-20045868
  11. EZdravje: Depresija in koronarna bolezen [internet]. [cited 2021 Jun 28]. Available from: https://www.ezdravje.com/dusevno-zdravje/depresija/depresija-in-koronarna-bolezen/?s=2