Prečo povedať bolesti NIE včas?

Zistenia z výskumu ukazujú, že iba 20% ľudí si dá analgetiká hneď, ako pocítia bolesť. Neuveriteľných 80% z nich čaká, kým bolesť ustúpi.  Urobia preventívne opatrenia, ako je cvičenie alebo sa nadýchajú čerstvého vzduchu. Ak úľava nie je poskytnutá včas, bolesť sa môže postupne zväčšovať a zosilňovať až sa stane neznesiteľnou.

 * IPSOS, Správa o kvantitatívnom výskume Nalgesinu, Slovinsko, Slovensko, 2016.

Prečo čakáme a nepovieme bolesti NIE hneď?

Sme pripravení bolesť nejaký čas znášať, ale zvyčajne čakáme príliš dlho, kým vyhľadáme úľavu. Je to niečo, čo nám hovorievali, keď sme boli mladí. Dospievajúcemu dievčaťu, ktoré prežíva silné menštruačné bolesti a kŕče, matka odporučí, aby vydržala a odpočívala, že jej to nakoniec prejde. Neskôr, ako dospelá, ak bude mať neustále bolesti hlavy napr. kvôli pracovnému stresu, rozhodne sa neužívať tablety, pretože je ochotná bolesť chvíľu znášať.

Čo sa stane, keď sa bolesť nelieči?

Bolesť hlavy

Tenzná bolesť hlavy, pociťovaná najčastejšie na čele, temene, alebo spánkoch, vám môže pokaziť deň. Akákoľvek bolesť hlavy môže spôsobiť, že sa budete cítiť čoraz horšie a môže to znížiť vašu koncentráciu a výkonnosť v práci aj doma. Dlhodobé bolesti hlavy sú vyčerpávajúce a únavné.

Menštruačná bolesť

Menštruačná bolesť tiež môže ovplyvniť vašu náladu a brániť vašim každodenným činnostiam. Vyskytnú aj rána, keď sa zobudíte unavení, pretože bolesť narušila váš spánok.

Bolesť chrbta

Vyliečiť sa dá viac ako 90 % akútnych nešpecifických bolestí chrbta. Táto bolesť však môže trvať až 14 dní. Odpočinok sa neodporúča, pretože neprispieva k úľave, ani neurýchľuje zotavenie. Bolesť chrbta môžete zmierniť pomalými cvikmi na uvoľnenie a posielnenie chrbtice, jemnou masážou, plávaním, alebo prechádzkou, studenými alebo teplými kompresnými obkladmi pre lepšie a rýchlejšie zotavenie. Odpočívajte len naozaj pri silnej bolesti.

Môže sa akútna bolesť premeniť na chronickú bolesť, ak sa nebude liečiť?

Normálna reakcia vášho tela na akútnu bolesť je aktivácia receptorov bolesti a prenos signálov bolesti do vášho mozgu. Ak je bolesť krátkodobá a nie príliš silná, môže sa po identifikácii a odstránení príčiny zmierniť. V opačnom prípade sa akútna bolesť môže zmeniť na bolesť chronickú. Chronická bolesť je ochorenie, ktoré má svoje vlastné charakteristické vlastnosti. Ovplyvňuje celé telo a môže viesť až k depresiám. Liečba chronickej bolesti by mala byť vždy vykonávaná pod dohľadom lekára, pretože môže byť komplikovaná a zdĺhavá. Môže tiež vyžadovať interdisciplinárnu spoluprácu a rôzne liečebné metódy. Účinná liečba akútnej bolesti môže zabrániť prechodu k chronickej bolesti.

Ako povedať bolesti NIE?

Nalgesin S je rýchle riešenie, ktoré zmierňuje rôzne typy bolesti vrátane bolesti hlavy, zubov, menštruačných bolestí a bolesti kĺbov a svalov. Pomáha aj v prípade infekčných ochorení ako doplnková liečba na zníženie horúčky a zmiernenie zápalu.
Nalgesin S má:

  • RÝCHLY NÁSTUP ÚČINKU: Naproxén vo forme sodnej soli sa rýchlo rozpúšťa a rýchlo zmierňuje bolesť.
  • DLHODOBÝ ÚČINOK: Naproxén je jedinečný v tom, že má dlhý polčas eliminácie, čo zaručuje dlhodobú úľavu od bolesti.
  • PROTIZÁPALOVÝ ÚČINOK: Naproxén inhibuje tvorbu prostaglandínov, ktoré sa podieľajú na vzniku bolesti a zápalu.
  • JE BEZPEČNÝ: Bezpečnosť naproxénu bola preukázaná v mnohých porovnávacích štúdiách. Ukázalo sa tiež, že je najbezpečnejším nesteroidným analgetikom pre kardiovaskulárnych pacientov.

Zaujímavé fakty o bolesti chrbta

  • Približne 8 z 10 ľudí aspoň raz v živote zažilo bolesť chrbta.
  • Bolesť  kolena je najčastejším dôvodom, prečo športovci navštevujú lekára.
  • Bolestivá menštruácia (dysmenorea) postihuje až 90% žien. Napriek vysokej prevalencii väčšina žien nevyhľadá lekársku pomoc.
  • V Slovinsku sú bežné migrény alebo tenzné bolesti hlavy. Údajne postihujú 1 zo 4 žien a 1 z 12 mužov. Migrény majú najvyššiu prevalenciu vo vekovej skupine 25 až 40 rokov.*

**www.glavobol.com

Je nevyhnutné začať s liečbou bolesti VČAS a zmierniť ju, kým je ešte zvládnuteľná.

Voľnopredajný liek na vnútorné použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Liek Nalgesin S obsahuje naproxén sodný.

Zistite viac o liečbe bolesti: https://www.nalgesin.com/sk/nalgesin-s/