Kontrola pálenia záhy zmenou životného štýlu človeka

Pálenie záhy je častým problémom spojeným s moderným životným štýlom. Inhibítory protónovej pumpy sú lieky na zmiernenie príznakov GERD a pálenia záhy.

Moderný životný štýl sa často spája s nezdravými rozhodnutiami a môže viesť k žalúdočným problémom. Porozprávali sme sa s praktickým lekárom MUDr. Damijanom Gazvodom o úlohe PPI a zmien životného štýlu potrebných pri liečbe pálenia záhy.

Prečo vzniká pálenie záhy?

Pálenie záhy nastáva, keď sa dolný pažerákový zvierač príliš uvoľní. Potravina zmiešaná so žalúdočnými a žlčovými kyselinami a tráviacimi enzýmami sa dostáva späť do pažeráka. Typické príznaky pálenia záhy sú:

 • bolesť na hrudi,
 • pálenie v krku,
 • návrat žalúdočného obsahu naspäť do úst,
 • ťažkosti pri prehĺtaní,
 • pocit cudzieho telesa v krku.

Komplikácie spojené s pálením záhy sa môžu prejaviť zápalom alebo zmenami na sliznici pažeráka, v krku ako chrapot, kašeľ alebo astmatický záchvat. V ústnej dutine sa môžu tvoriť vredy na jazyku alebo dochádza k poškodeniu zubnej skloviny. Ak nie sú prítomné jednoznačné príznaky, hovoríme o extraezofageálnych príznakoch. Jedným z nich je aj spánkové apnoe, čo je porucha spánku, pri ktorej dochádza k opakovaným epizódam zástavy dýchania. Je spôsobené kyselinou, ktorá sa dostáva do hlasiviek. Z dôvodu svalovej kontrakcie sa potom môžu počas spánku vyskytnúť občasné pauzy v dýchaní.

Čo sa týka kvality života, na čo sa pacienti väčšinou sťažujú?

Väčšinou ich trápi reflux, to znamená pálenie na hrudi, alebo v hrdle hneď po jedle, najmä po večerných ťažkých jedlách. Problémy sú výraznejšie v noci počas spánku. Tiež si všimneme, že okrem kašľa, ktorý narúša ich spánok a desí ich, pacientov viac trápia iné veci. V poslednej dobe pribúda diagnóz spánkového apnoe. Spánkové apnoe nie je také neškodné, ako sa zdá, pretože môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta.

Akú úlohu zohrávajú PPI v liečbe?

PPI čiže inhibítory protónovej pumpy sú najúčinnejšie lieky a zároveň prvá voľba liečby u pacientov s potvrdeným pálením záhy alebo inými príznakmi gastroezofageálneho refluxu (GERD). Po 2 týždňoch liečby ich problémy zvyčajne ustúpia. U starších pacientov, ktorí často užívajú niekoľko rôznych liekov (napr. proti bolesti a zápalu) a môžu spôsobiť zápal žalúdočnej sliznice, sa odporúča dlhodobá liečba menšími dávkami PPI na ochranu žalúdočnej sliznice.

Stretli ste sa s nejakým iným mýtom v súvislosti s liečbou pálenia záhy?

Pri samoliečbe sa pacienti často riadia odporúčaniami, ktoré nemajú vedecký základ. Jedným z takýchto odporúčaní je pitie citrónovej šťavy ako prvá vec ráno. Citrónová šťava v skutočnosti uvoľňuje zvierač, čo spôsobuje, že do pažeráka preniká ešte viac kyseliny.

Pretrvávajúce pálenie záhy

 • Nolpaza 20 mg je indikovaná na krátkodobú liečbu príznakov refluxu u dospelých (napr. pálenie záhy, regurgitácia).
 • Obsahuje 20 mg pantoprazolu, ktorý účinkuje v mieste vylučovania žalúdočnej kyseliny, v protónovej pumpe, čím zaisťuje reguláciu tvorby žalúdočnej kyseliny.
 • Už jedna tableta prináša 24-hodinový účinok a dlhotrvajúce zmiernenie problémov s pálením záhy. 

Odporúčame vám užívať Nolpazu približne 30 minút pred jedlom, najlepšie pred raňajkami. Tabletu prehltnite celú a zapite trochou tekutiny. Tablety nežujte, nedrvte ani nerozdeľujte na polovicu.

Ak máte typické príznaky, môžete liek užívať štyri týždne. Ak sa príznaky nezlepšia po dvoch týždňoch nepretržitej liečby, obráťte sa na svojho lekára.

Zaujímavosti

 • Ak často pociťujete pálenie záhy, je vhodné ísť po jedle na prechádzku. Neodporúča sa žiadny druh činnosti, ktorá zvyšuje tlak na vnútorné orgány (napr. prehýbanie v páse).
 • Dlho sa myslelo, že mlieko dokáže neutralizovať žalúdočnú kyselinu. Len čo však mlieko vypijete, skysne, čo vôbec nepomáha.
 • Pivo je druh nápoja, ktorý najviac zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny. Fajčenie je tiež veľmi častým a škodlivým zlozvykom, ktorý výrazne prispieva k páleniu záhy.

Voľnopredajný liek na vnútorné použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Liek Nolpaza 20 mg obsahuje pantoprazol.